CrossFit Je pre každého

Pridané: 14.03.2015

Ahojte,

včera som čítal článok o tom, ako CrossFit nie je pre každého: http://michalbohumeltraining.blogspot.sk/2015/03/crossfit-nie-je-pre-kazdehopreco.html

Nechce sa mi chodiť okolo horúcej kaše a prejdem rovno k veci, poviem vám, ako to vidím ja. Článok bol zverejnený mojim dobrým kamarátom a trénerom Michalom, ktorý ho nazval „CrossFit nie je pre každého?... Prečo?”. Článok sa na prvý pohľad javí ako odborný kúsok, ale po tom, čo som si ho prečítal celý, som sa presvedčil o opaku. Nedalo mi a musel som reagovať, lebo nechcem aby boli ľudia zbytočne zmätení zlými interpretáciami CrossFitu a prístupu k cvičeniu. Nechcem, aby začali rozmýšľať nad niečím, čo nie je správne poňaté. Je rada vecí, na ktoré by som chcel poukázať, tak ich tu postupne rozoberiem v jednotlivých bodoch.

 

1. Ako prvé by som vytkol Michalovu interpretáciu CrossFitu. V jeho ponímaní je CF:
"veľmi intenzívna a často sa (niekoľkokrát týždenne) opakujúca fyzická aktivita
s technicky veľmi náročnými cvikmi/pohybmi, ktoré presahujú fyzické schopnosti jednotlivca, počas ktorej sa jednotlivec dostane do fázy únavy a nedokáže kontrolovať svoju koordináciu pohybov, dýchanie, priestorovú orientáciu s prípadným následkom zvýšenia rizika zranenia až konečného zranenia. 
Tento stav sa znásobuje častým opakovaním aktivity.“

V prvom rade, CrossFit už je definovaný. Tu sa ani nemusíme baviť o vlastných definíciách CrossFitu. Michal teda nepopísal CrossFit, Michal v podstate popísal iba akúkoľvek intenzívnu aktivitu s technickými prvkami, pri ktorej cvičenec siaha za svoje možnosti, resp. preceňuje sa.

V definícii CrossFitu je dané, že CF sú funkčné pohyby vykonávané vo veľkej intenzite. Táto intenzita je ale relatívna. Pre každého je iná a bežný človek by mal túto aktivitu vykonávať v takej intenzite, ktorá neochudobňuje technické prevedenie cvikov. Je na trénerovi aj na samotnom cvičencovi, aby intenzita nešla na úkor techniky. Tvrdenie, že táto aktivita sa často opakuje s rizikom zranenia alebo až samotným zranením je vykonštruovaná a nepodložená. Zraniť sa môžete aj pri samotnej chôdzi alebo bežných činnostiach.

2. V článku sa píše ako médiá a vedenie CrossFitu šíria zlé informácie o tom, ako je CrossFit vhodný pre každého. Michal si ale neuvedomil a v článku ani neberie do úvahy, že náš bežný cvičenec nechce byť atlét a nie každý crossfitový box má za cieľ vychovávať atlétov. CrossFit HQ na čele s Gregom Glassmanom vytvorili CrossFit. Keby tak nespravili, keby ho nedefinovali a neurčili by nejaké stanovy, Michal by dnes nebol tréner a nerobil by individuálne programy pre ľudí. To je jednoducho fakt a teda Michalovo odvážne tvrdenie je tak trochu pokrytecké.

3. Michal automaticky pripisuje každému človeku cvičiacemu CF atletické ambície. CF atléti tvoria len malé % z celkovej CF populácie, je to len vrchol obrovského ľadovca. Všetko ostatné tvorí komunita ľudí, ktorý CF berú ako životný štýl, alebo formu odreagovania sa. Jeden chce schudnúť, jeden zas svalovú hmotu nabrať. Náš program v gymoch nie je v žiadnom prípade náhodný! Každý cvičenec si môže vybrať medzi rôznymi tréningami, od crossfitu, cez vzpieračské techniky, techniky s kettlebellom, po silu. Každý podľa svojich priorít. CrossFit môžu robiť  ľudia každej vekovej kategórie práve preto, lebo sa dá upraviť a prispôsobiť ich potrebám, fyzickým zdatnostiam a schopnostiam. Upraviť workout okrem iného znamená aj eliminovanie prvkov, ktoré sú pre daného jedinca nevhodné, resp. nebezpečné. Preto keď za mnou príde človek s určitou disbalanciou a bude chcieť cvičiť CrossFit, nepoviem mu, že to nemôže robiť, ale ukážem mu, ako to môže robiť. Hoci to môže znamenať kľudne aj zmenu celého workoutu.

4. Taktiež sa mi nepáči ako Michal adresuje všetky veci negatívne. Buď človek môže robiť CrossFit, alebo nie, lebo na to nemá predispozície. O tom ako napraviť nejaké telesné nerovnováhy píše len okrajovo.  To je ale zmysel všetkého. Úprimne sa divím, že na takúto vec musím poukázať. Podľa mňa to nie je koniec diskusie, podľa mňa je to začiatok diskusie.

5. Ďalej by som sa chcel v krátkosti pozastaviť nad absurditou v odseku životný štýl. Michal hovorí, že na to, aby bol človek CF atlétom, nemôže mať iné zamestnanie a musí sa venovať iba svojim tréningom a veciam s nimi spojenými.  V poslednej dobe vyšlo množstvo dokumentárnych videí o životoch CF atlétov. Jason Khalipa to povedal jasne. Ak si myslíte, že CF atléti nemajú zamestnanie a robia celé dni len CF, tak ste na omyle. Mizivé percento CF atlétov si zarába samotným súťažením v CrossFite. Veľa z nich má klasické zamestnanie alebo vedie svoj vlastný biznis (gym), čo je možno aj stresujúcejšie, ako nejaký 8h fixný pracovný čas. Mat Fraiser  je dobrým príkladom. V dobe, kedy sa pripravoval na CF Games 2014, kde skončil na 2. mieste, chodil do roboty a popri tom všetkom ešte aj študoval. Mat chcel byť tak veľmi atlétom, že chodil cvičievať namiesto obednej prestávky. Myslím, že Mat Fraiser je dobrý príklad vrcholového CrossFit atléta. Michal sa,  namiesto toho aby ľudí inšpiroval týmito príkladmi, stavia do pozície odborníka, ktorí “presne vie“ ako by mali trénovať všetci atléti v CrossFite.

6. Súhlasím s tým, že silový tréning je pre CrossFit nesmierne dôležitý, a že je to základ. Nesúhlasím ale s tvrdením, že bez toho aby človek mal dvojročný silový základ, nemôže robiť CrossFit. Máme cvičencov, ktorí predtým aktívne nešportovali, nemali silový základ a momentálne by mohli v CrossFite s kľudom konkurovať skupine, ktorá ten silový základ mala.

 

Viem, že tento článok nie je krátky, a ak ste sa dostali až sem, tak už týchto pár riadkov vydržíte. Oceňujem každý dobrý úmysel rozširovať povedomie ľudí a osvetu v rámci CrossFitu, ale keď niekto napíše niečo, len preto aby niečo napísal a je to založené na mylných informáciách, tak to podporovať rozhodne nebudem. Michal nemá žiadne skúsenosti s vedením skupinových tréningov, nemá skúsenosti s vedením CrossFitového boxu, a preto sú jeho tvrdenia skreslené. Prosím, berte to na vedomie. Michala poznám už dlhé roky, je to môj tréner a prediskutovávam s ním všetky veci, to ale neznamená, že s ním vo všetkom súhlasím. Myslím si, že ak chcú tréneri viesť ľudí správnym smerom, nemali by poukazovať na chyby, ale hladať riešenia, ktoré nám v jeho článku neboli ponúknúté.

Ďakujem za trpezlivosť, vidíme sa na tréningu. 

Jojo


Komentáre

O nás

Čítať viac

Kto sme

Čítať viac

Už dlhšie sme si uvedomovali chýbajúcu CrossFit komunitu v Nitre a začiatkom roku 2012 sme sa to rozhodli zmeniť. Tak sme začali svojpomocne dávať outdoorové tréningy každú nedeľu, tréningy boli zdarma a vytvárali sme tak komunitu, ktorá neskôr zosilnela do dnešnej podoby CrossFit Nitra. Stojíme za komunitou a projektom CrossFit Nitra a tým za celou osvetou CrossFitu v Nitre.


Sociálne sieteNájdite si nás aj na našich oficiálnych facebook stránkach pre CrossFit Nitra, CrossFit Pressburg, Power Gears a kettlebell.sk a dozviete sa o všetkých novinkách v našom svete z prvej ruky!


Bc. Jozef Porubský

Bc. Jozef PorubskýCrossFit Level 1 a StrongFirst inštruktor. Je CrossFitter so všetkým, čo k tomu patrí, je náš najlepší závodník, reprezentuje CrossFit Pressburg, CrossFit Nitra aj celé Power Gears veľmi úspešne kamkoľvek nastúpi na štart.


Mgr. Tomáš Pagáč

Branislav KulichBraňo je CrossFit Level 1 a StrongFirst inštruktor a skutočne veľmi kvalitný a neoblomný tréner. Začiatkom roku 2012 si s Jojom uvedomovali chýbajúcu CrossFit komunitu v Nitre a tak začali dávať outdoorové tréningy každú nedeľu, tréningy boli zdarma a vytvárali tak nezištne komunitu, ktorá neskôr zosilnela do dnešnej podoby CrossFit Nitra.